GIDALARIN FAYDALARI

Turp,un faydaları nelerdir?

Sofranızdan eksik etmeyin….Kışın soğuktan korunmak için kıyafetlerimizi kışa uyarlamak ne kadar gerekliyse, soframızı da kışa uyarlamak o ölçüde gerekli bir düzenlemedir. Kış sofrası bizi kış mevsiminin oluşturacağı sağlık problemlerinden koruyacak etkidedir. Hatta kışın beslenmemizde yapacağımız ayarlamalar, kışı turp gibi sağlam geçirmemizde son derece etkilidir. Turp gibi bir kış geçirmek için kış soframızda turp olmalı.turp--faydalarıKışın soğuktan korunmak için kıyafetlerimizi kışa uyarlamak ne kadar gerekliyse, soframızı da kışa uyarlamak o ölçüde gerekli bir düzenlemedir. Kış sofrası bizi kış mevsiminin oluşturacağı sağlık problemlerinden koruyacak etkidedir. Hatta kışın beslenmemizde yapacağımız ayarlamalar, kışı turp gibi sağlam geçirmemizde son derece etkilidir. Turp gibi bir kış geçirmek için kış soframızda turp olmalı.


Kış mevsiminin baharatımsı tadı ile lezzet sipektrumu oluşturan turp, kış sofralarının koruyucu kalkan yapısının temel yiyeceğidir. Turpu salatalarımıza rendeleyebileceğimiz gibi doğrayıp söğüş şeklinde de tüketebiliriz. Sebze çorbasının içine 1 adet turp atmak kış çorbanızın tadını ve besin değerini zenginleştirir. Siyah turpun içini oyup 1 tatlı kaşığı bal ilave edip, 5-6 saat beklettikten sonra turpun içindeki balı yemek üst solunum yolu enfeksiyonuyla savaşımızda yardımcı etken niteliğindedir.Turpun içerdiği demir, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanında günü maksimum enerjik geçirmeniz için de destek sağlar. İçeriğinde bulunan kalsiyum ve potasyum ise dolaşımı hızlandırarak ödem oluşmasını engellediği gibi bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren bir başka faktördür.http://lezzetebak.com

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusu olan B2 vitamini, diğer adıyla riboflovin yönünden de zengindir. Böylece turpun içindeki B2 vitamini ile kilo kontrolümüze de destek sağlamış oluruz. B2 vitamini ayrıca diğer B grubu vitaminleri ile simbiyotik birliktelikle cilt, saç, tırnak sağlığında ve güzelliğinde pozitif etki gösterir.Kışın bol bol turp yiyelim; daha az hastalanalım, daha enerjik olalım, kilomuzu daha kolay kontrol edelim, cildimiz daha pürüzsüz, saçlarımız daha parlak, gözlerimiz daha canlı olsun. HEPİMİZE AFİYET OLSUN…

Kışın soğuktan korunmak için kıyafetlerimizi kışa uyarlamak ne kadar gerekliyse soframızı da kışa uyarlamak o ölçüde gerekli bir düzenlemedir. Kış sofrası bizi kış mevsiminin oluşturacak
****************************************************************************
Radish, what are the benefits flour ?
turp--faydaları
Do not skimp on your table …. our winter clothes to keep out the cold winter how to adapt , if necessary , to adapt to the winter to the extent that our table is an arrangement necessary . Winter tableware us to protect the health problems of the winter season will create is the effect . Even in the winter will make adjustments in our diet , our winter is extremely effective in killing as a horse stable . Fit as a fiddle to spend a winter radish should be soframızda winter .
11.02.2013 / 20:35

Our winter clothes to keep out the cold winter how to adapt , if necessary , to adapt to the winter to the extent that our table is an arrangement necessary . Winter tableware us to protect the health problems of the winter season will create is the effect . Even in the winter will make adjustments in our diet , our winter is extremely effective in killing as a horse stable . Fit as a fiddle to spend a winter radish should be soframızda winter .

Baharatımsı flavor with the taste of winter make up sipektru radish, winter is the basic food of the table structure of the protective shield . Radish salad can be consumed in the form of cold cuts our grate and chop as we can . Throw into the winter radish vegetable soup 1 soup enriches your taste and nutritional value . Black radish to gouge out one teaspoon of honey Stir 5-6 hours, after waiting radish in the honey meal upper respiratory tract infection in a battle with our forces in helping niteliğindedir.turp contains iron , your immune system to strengthen the next day maximum energy to make your stay provides support . If calcium and potassium contained in accelerating circulation strengthens our immune system , such as to prevent the formation of edema another faktördür.http :/ / lezzetebak.co I

radish ; major player in energy metabolism, vitamin B2 , is also rich in other name of riboflov . Thus radish in the vitamin B2 We have provided support to weight control . Vitamin B2 is also a symbiotic coexistence with other B-group vitamins skin , hair, nails a positive effect on health and beauty gösterir.kış Let ‘s plenty of radish ; I’m less hastalanal more energetic, Let , Let it easier to control our weight , our skin smoother, brighter than our hair , our eyes get more lively . WE ALL of Bon appetit …

Tags: our winter clothes to keep out the cold winter , if necessary, how to adapt our meals in the winter is an arrangement to adapt it to the extent necessary . Us to create the table of the winter season Winter
***************************************************************************

[pembetext]SİYAH HAVUCUN FAYDALARI NELERDİR?[/pembetext]
[pembetext]NERELERDE KULLANILIR?[/pembetext]
[pembetext]ÜLKEMİZDE NERELERDE YATİŞMEKTEDİR?[/pembetext]
SİYAH HAVUÇ
İltihap kurutuyor, ateş düşürüyor…Konya’nın Ereğli ilçesinde yoğun olarak yetiştirilen ve yurt dışında yapılan araştırmalarda iltihap kurutucu ve ateş düşürücü özelliği bulunduğu belirlenen siyah havuçlar, İtalya, Fransa, ABD ve Almanya gibi dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.
http://trspot.com/images_up/bc135363-682e-4c19-8b9c-4134caf8b26a(8).jpg
Konya’nın Ereğli ilçesinde yoğun olarak yetiştirilen ve yurt dışında yapılan araştırmalarda iltihap kurutucu ve ateş düşürücü özelliği bulunduğu belirlenen siyah havuçlar, İtalya, Fransa, ABD ve Almanya gibi dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.

http://lezzetebak.com

Ereğli Ziraat Odası Başkanı Özkan Özgüven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya’nın önemli bir tarım merkezi olan Ereğli ilçesinde beyaz kiraz başta olmak üzere siyah havuç, domates ve elma gibi çok sayıda ürünün üretildiğini söyledi.

[pembetext]Türkiye’de sadece Ereğli’de üretilen siyah havucun dünyanın birçok ülkesinden talep gördüğünü ifade eden Özgüven, Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırmada, içinde bulunan[/pembetext]

“antosiyanin” adlı mor pigmentler sayesinde oldukça etkili bir antioksidan işlevi gören siyah havucun, ayrıca önemli bir iltihap kurutucu, ateş düşürücü

(anti-inflamatuar) özelliği olduğunun da gözlemlendiğini bildirdi.

Özgüven, bu özelliğinin yanı sıra doğal gıda boyası olarak da kullanılan siyah havucun yurt dışından yoğun talep gördüğünü, İtalya, Fransa, ABD ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç edildiğini dile getirdi.

[pembetext]-Bu yıl 80 bin ton siyah havuç üretimi gerçekleşti-[/pembetext]

İlçede kasım ayı sonlarında başlayan siyah havuç hasadının devam ettiğini aktaran Özgüven, şunları kaydetti:

“Siyah havucun önemli bir kısmı hasat edilerek, tesislerde işlemlerden geçirildi. Bir kısmı da soğuk hava depolarına konuldu. Bu yıl 20 bin dekar alanda yaklaşık 80 bin ton civarında üretim gerçekleşti. Verim oldukça iyi. Geçen yıl 15 bin dekar alanda ekim yapılmıştı. Ekim alanlarının genişlemesiyle üretimimizde de bu yıl yüzde 20 civarında artış oldu. Şu anda 8-9 köyümüzde siyah havuç üretimi yapılıyor. Artan talep doğrultusunda siyah havuç üretiminin daha da yaygınlaşacağını düşünüyoruz.”

Özgüven, siyah havucun daha çok doğal gıda boyası olarak kullanıldığını, bu özelliğinin de ona ihracat noktasında bir artı değer kazandırdığını belirterek, bu havuç türünün ayrıca şalgam suyu yapımında ve çeşitli meyve konsantrelerinde de kullanıldığını anlattı.

-Avrupa’da doğal gıda boyası olarak kullanılıyor-

Özellikle Avrupa ülkelerinde gıda ve kozmetik sanayinde kullanılan en verimli doğal gıda boyası olarak dikkati çeken siyah havuca rengini veren antosiyanin maddesinin hücre yaşlanmasını önlediğinin altını çizen Özgüven, “Bu yüzden kimyasal boya maddelerinin yasaklandığı Avrupa ülkeleri, doğal gıda boyalarına yöneliyor. Bu da siyah havuca olan talebi artırıyor” dedi.

Üretilen siyah havucun yarıdan fazlasının ihraç edildiğini vurgulayan Özgüven, yeni çeşitlerinin geliştirilmesi, mevcut çeşitlerin verimlerinin artırılması için Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan proje kapsamında çalışmaların da sürdürüldüğünü sözlerine ekledi.

Etiketler: İltihap kurutuyor ateş düşürüyor

[pembetext]İltihap kurutuyor, ateş düşürüyor.[/pembetext]
*****************************************************************************************************
[pembetext]WHAT ARE THE BENEFITS OF BLACK CARROT ?[/pembetext]
[pembetext]WHERE TO USE?[/pembetext]
[pembetext]OUR COUNTRY WHERE is admission ?[/pembetext]
SİYAH HAVUÇ
Inflammation drier, fire reduces … Konya Eregli district intensively cultivated and abroad in research anti-inflammatory and antipyretic locate the property identified as black carrots, Italy, France, USA and Germany as the world’s exported to many countries being .
http://trspot.com/images_up/bc135363-682e-4c19-8b9c-4134caf8b26 to (8). jpg
Eregli district of Konya intensively cultivated and abroad in research where anti-inflammatory and antipyretic feature set black carrots, Italy, France, USA and Germany are exported to many countries of the world .

 

Ereğli Chamber of Agriculture President Özkan self-esteem , AA correspondent, said in a statement , Konya, an important agricultural center in Eregli district , white cherry , especially black carrots, tomatoes and apples as many products being produced , he said.

Black carrots in Turkey produced only in Ereğli in demand in many countries of the world that expresses self-confidence , scientists from the University of Queensland in Australia in his research , found in

” anthocyanin ” purple pigment from that functions thanks to a highly effective antioxidant , black carrot , but also an important anti-inflammatory, antipyretic

[pembetext]( anti-inflammatory ) also observed that the property is reported.[/pembetext]

Self-confidence, as well as this feature is also used as a natural food coloring black carrot that strong demand from abroad , in Italy, France , USA and Germany are mainly exported to many countries voiced .

– This year, 80 thousand tons of black carrot production took place –

Black carrot harvest in the district began in late November, the transfer of continued self-confidence , said :

” Black carrot significant portion were harvested , facilities operations was passed. A portion of the cold storage was made. This year 20 thousand hectare area of approximately 80 thousand tons of production took place . Yield pretty good. Past year 15 thousand hectares sowing was done . Oct. areas with the expansion in our production was increased by 20 percent this year . currently 8-9 black carrot production is done in our village . increased demand will become even more widespread in the direction we think of black carrot production . ”

Self-esteem, black carrot more natural food coloring is used as the feature of her exports at the point to provide additional value , noting that this carrot species also turnip juice making and various fruit concentrates used told.

– Europe is used as a natural food coloring in –

Especially in European countries, food and cosmetics industries used in the most efficient natural food coloring as a striking black carrot gives color to anthocyanin content of the cells prevents aging underlines the self-esteem , “That’s why chemical dyes were banned from European countries, natural food coloring and turning to . This black carrot demand for is increasing , “he said .

Produced black carrot , more than half were exported emphasizing self-esteem , new varieties development of existing varieties, increase efficiency, the Agricultural Research General Directorate initiated by project work continued , adding that was .

[pembetext]Tags: fever dries reduces inflammation[/pembetext]
****************************************************************************************************

[mavitext]Sofranızdan eksik etmeyin…..[/mavitext]
[pembetext]TURP;UN FAYDALARI NELERDİR?[/pembetext]

turpun faydaları
http://trspot.com/images_up/261689_100383960057336_100002571961319_1691_975986_n.jpg
Sofranızdan eksik etmeyin….Kışın soğuktan korunmak için kıyafetlerimizi kışa uyarlamak ne kadar gerekliyse, soframızı da kışa uyarlamak o ölçüde gerekli bir düzenlemedir. Kış sofrası bizi kış mevsiminin oluşturacağı sağlık problemlerinden koruyacak etkidedir. Hatta kışın beslenmemizde yapacağımız ayarlamalar, kışı turp gibi sağlam geçirmemizde son derece etkilidir. Turp gibi bir kış geçirmek için kış soframızda turp olmalı.
11.02.2013 / 20:35

Kışın soğuktan korunmak için kıyafetlerimizi kışa uyarlamak ne kadar gerekliyse, soframızı da kışa uyarlamak o ölçüde gerekli bir düzenlemedir. Kış sofrası bizi kış mevsiminin oluşturacağı sağlık problemlerinden koruyacak etkidedir. Hatta kışın beslenmemizde yapacağımız ayarlamalar, kışı turp gibi sağlam geçirmemizde son derece etkilidir. Turp gibi bir kış geçirmek için kış soframızda turp olmalı.

Kış mevsiminin baharatımsı tadı ile lezzet sipektrumu oluşturan turp, kış sofralarının koruyucu kalkan yapısının temel yiyeceğidir. Turpu salatalarımıza rendeleyebileceğimiz gibi doğrayıp söğüş şeklinde de tüketebiliriz. Sebze çorbasının içine 1 adet turp atmak kış çorbanızın tadını ve besin değerini zenginleştirir. Siyah turpun içini oyup 1 tatlı kaşığı bal ilave edip, 5-6 saat beklettikten sonra turpun içindeki balı yemek üst solunum yolu enfeksiyonuyla savaşımızda yardımcı etken niteliğindedir.Turpun içerdiği demir, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanında günü maksimum enerjik geçirmeniz için de destek sağlar. İçeriğinde bulunan kalsiyum ve potasyum ise dolaşımı hızlandırarak ödem oluşmasını engellediği gibi bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren bir başka faktördür
[pembetext]href:http://lezzetebak.com[/pembetext]
****************************************************************************************************************************************************************************************************
[mavitext]Do not skimp on your table …..[/mavitext]
[pembetext]TURP in the UN WHAT ARE THE BENEFITS ?[/pembetext]
turpun faydaları


http://trspot.com/images_up/261689_100383960057336_100002571961319_1691_975986_n.jpg
Do not skimp on your table …. our winter clothes to keep out the cold winter how to adapt , if necessary , to adapt to the winter to the extent that our table is an arrangement necessary . Winter tableware us to protect the health problems of the winter season will create is the effect . Even in the winter will make adjustments in our diet , our winter is extremely effective in killing as a horse stable . Fit as a fiddle to spend a winter radish should be soframızda winter .
11.02.2013 / 20:35

Our winter clothes to keep out the cold winter how to adapt , if necessary , to adapt to the winter to the extent that our table is an arrangement necessary . Winter tableware us to protect the health problems of the winter season will create is the effect . Even in the winter will make adjustments in our diet , our winter is extremely effective in killing as a horse stable . Fit as a fiddle to spend a winter radish should be soframızda winter .

Baharatımsı flavor with the taste of winter make up sipektru radish, winter is the basic food of the table structure of the protective shield . Radish salad can be consumed in the form of cold cuts our grate and chop as we can . Throw into the winter radish vegetable soup 1 soup enriches your taste and nutritional value . Black radish to gouge out one teaspoon of honey Stir 5-6 hours, after waiting radish in the honey meal upper respiratory tract infection in a battle with our forces in helping niteliğindedir.turp contains iron , your immune system to strengthen the next day maximum energy to make your stay provides support . In the content of calcium and potassium as the accelerating circulation prevents edema is another factor that strengthens our immune system
href : My http://lezzetebak.com

*********************************************************************************************************************************************************************************************************

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusu olan B2 vitamini, diğer adıyla riboflovin yönünden de zengindir. Böylece turpun içindeki B2 vitamini ile kilo kontrolümüze de destek sağlamış oluruz. B2 vitamini ayrıca diğer B grubu vitaminleri ile simbiyotik birliktelikle cilt, saç, tırnak sağlığında ve güzelliğinde pozitif etki gösterir.Kışın bol bol turp yiyelim; daha az hastalanalım, daha enerjik olalım, kilomuzu daha kolay kontrol edelim, cildimiz daha pürüzsüz, saçlarımız daha parlak, gözlerimiz daha canlı olsun. HEPİMİZE AFİYET OLSUN…

[pembetext]Maş Fasulyesi Nasıl Filizlendirilir?[/pembetext]
maş fasülyesi


iyah soya fasulyesi olarak da bilinen maş fasulyesi ile çok güzel yemekler yapılabilir. Maş fasulyesini filizlendirip salatalarda ve yemeklerde kullanmak da mümkün. Maş fasulyesini filizlendirmek çok zevkli ve zahmetsiz bir süreç. Maş fasulyesi tam bir vitamin ve mineral deposu. A, B, C ve E vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum mineralleri içeriyor. Üstelik filizlendirilen baklagil ve tohumlar öncekinden 8 kat daha fazla vitamin içeriyor. Kalp hastalıkları, diyabet ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri var.
Beraber yemek kitabı hazırladığımız sevgili Jutta bana maş fasulyesini filizlendirmemi önerdi. Maş fasulyesini şöyle filizlendirdim;

Bir bardak maş fasulyesini tencerede üzerini geçecek kadar su ile ıslayıp bir gece kapağı kapalı olarak beklettim.
Kapağı kapalı olarak karanlık bir yerde bekleyen fasulyeleri ertesi gün süzgece döküp sudan geçirdim.
Tekrar su eklemeden bir gece daha beklettim.
Beş gün daha aynı işlemi tekrarladım.
Artık filizlerin uçlarının kararmaya başladığında fasulyeleri değerlendirme zamanının geldiğini anladım.
En son maş filizlerini su dolu bir kaba koyup ayrılan yeşil kabukları ayıklayıp süzdüm.
Suya ıslattığım maş fasulyesi sadece 1 su bardağı kadardı. Her gün suyunu değiştirmek için tencerenin kapağını açtığımda kat kat çoğaldığını fark ettim.

Kendimi yeniden okul çağında deney yaptığımız zamanlardaki gibi hissettim. Çocuklara da çok eğlenceli geldi. Burada marketlerde hazırları satılıyor, alıp hemen pişirebiliyoruz, çarşıya çıktığımızda her zaman Çin büfelerinin önünden geçerken yayılan mis kokulara imrenerek geçiyoruz. Oysaki evde bu kadar zahmetsiz yapabilmek harika bir şey.

Üstelik sonuçta bizim için nefis ve çok sağlıklı bir öğlen yemeği oldu.
****************************************************************************************************************************************************************************************************
[pembetext]How is Sprouted mung beans ?[/pembetext]
maş fasülyesi
iyah with mung bean , also known as soybean meals can be very nice . Mung bean salads and stews also possible to use the filizlendirip . Mung bean sprout very enjoyable and effortless process. Mung bean is a complete vitamin and mineral deposits . A, B , C, and vitamin E and calcium, iron, magnesium and potassium contain minerals . Moreover, legumes and seeds that germinated from the previous contains eight times more vitamin . Heart disease , diabetes, and has positive effects on the nervous system .
Together we prepare cookbook dear to me Jutta filizlendirme suggested that the mung bean . I sprout mung bean as follows ;

A cup of mung bean pot with enough water to pass on ıslayıp I waited for a night cap closed .
Cover the beans waiting in a dark place off the next day the water had poured into the filter .
Again I waited one more night without adding water .
I repeat the same process for five more days .
Now the ends of the shoots begin to fade when I realized that it was time to evaluate beans .
Recently a bowl full of water, mung sprouts green bark extract separated ‘ve filter .
I soak in water 1 cup mung bean only was it. To change the water every day when I open the lid of the pot I noticed that many times multiplied .

I try again at school age, we felt like at the time . Children also came a lot of fun . Ready for market are sold here , and immediately able to cook , when we go to the mall all the time passing in front of a Chinese buffet spread envy you ‘re going to smell . However, a great thing to do at home so effortless .

Moreover, for all our lunch was delicious and very healthy .
****************************************************************************************************************************************************************************************************

[pembetext]HAVUCUN FAYDALARI[/pembetext]

havuç faydaları


Latince adı Daucus Carota ‘dır.Daucus Yunanca ısıtmak anlamına gelmektedir.Bu ad tohumununun ısıtma etkisinden kaynaklanmaktadır.Farsça ‘’heviç’’ sözcüğü zamanla değişime uğrayarak havuç olmuştur.11.yüzyılda havuç adı kullanılmaya başlanmış ,14.yüzyılda ise yaygınlaşmıştır.Türkler Orta Asya ‘da havuca ‘sarıg tırma’ diyorlardı.Batıda yaşayan Türkler ise ‘gizri’ adını kullanmışlardır.Farsça havucun diğer adı ‘cezer’ ya da ‘gezer’dir. Anadolu ‘ da
havuç kökünün büyümesine ,rengine,biçimine göre adlandırılmıştır.Avrupa ve Asya’da yabani olarak yaygın yetişmektedir.İsviçre’de yapılan arkeolojik kazılarda cilalı taş devri göl üstü ev kalıntılarında günümüzden 4000yıl öncesine ait havuç tohumları bulunmuştur.

Yabani havuç işlenmemiş topraklarda ,dağ etekelerinde ,yol kenarlarında olur.Beyaz çiçekler toplu olarak şemsiye görünümündedir ve hazirandan ekime kadar açarlar.İçinde karoten oranı arttıkça havucun rengi koyulaşır.

[pembetext] İçindeki Maddeler :[/pembetext]

· Albümin

· Karoten

· Eterli yağ,yağ,yağ asidi,linol,linolein asit

· Pektin

· Flovonoidler

· Karbonhidratlar

· Fitosterin

· Stigmasterin

· Glutamin

· Asparagin

· Elma asidi

· Beta karoten provitamin,A,B1,B2,B6,C,K

· Nişasta

· Selüloz

· Mineraller ( demir,fosfor,iyot,flor,kalsiyum,magnezyum,potasyum,selenyum,sodyum)

· Su

· Yapraklarında ise bol miktarda hipofizi etkileyen gonatroper hormonunu salgılamasına neden olan porphyrine bulunmuştur.

[kirmizitext]Yan Etkileri :[/kirmizitext]

· Dozunda yenip içildiğinde herhangi bir yan etkisi yoktur.

· Aşırı tükemitinde ciltte turuncuya çalan bir renk oluşabilir.Yenmesi kesildiğinde bu renkte kaybolur.Hamile bayanların A vitamini ihtiyacını havuçtan almaları önerilir.Çünkü Provitamin A olan karoten vücudun ihtiyacı olduğunda A vitaminine çevrilir.Bunun dışında yüksek oranda A vitamini alımı vücutta depo edildiğinden toksik etki yaparak bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısına zarar verebilir.Özellikle bu dönemde karaciğer yemekten kaçınılmalıdır.A vitamini ihtiyacı havuçtan alınmalıdır.

· Sigara içenlerin ,güneşe çok maruz kalanların ,sporcuların ,enfeksiyonlu hastaların,bağırsaklarında emme bozukluğu olanların daha fazla beta karotene ihtiyaçları vardır.Besin maddeleriyle günde 20 mg betakaroten almak mümkün olmadığından ,bu durumda olanların gıda maddelerine ek olarak betakaroten almaları gerekir. Ancak çok
yüksek ölçüde betakaroten ,sigara içinlerin günde 20 mg ‘dan çok betakaroten almamaları önerilir.Spor yapanların günde 100 mg betakaroten ihtiyaçları vardır.

· Günümüzde kemoterapiye paralel olarak C ve E vitaminlerinden ve betakarotenden yararlanılmaktadır.Ancak bu vitaminler multivitamin şeklinde alınmamalıdır,çünkü kansere karşı koruyucu etkisi olan bu maddeler ,multivitaminlerin bileşiminde bulunan demir,bakır,manganez nedeniyle C vitaminiyle serbest radikallerin üremesine neden olur.Bu da istenmeyen birtakım sonuçları doğurur.

[mavitext]Tıbbi Etkileri :[/mavitext]

· Kan şekerini düşürücü

· İshali kesici

· İdrar söktürücü

· Menstrüasyon ayarlayıcı

· Süt ve gaz söktürücü

· Madeni tuz eksikliğini tamamlayıcı

· İçinde bulunan selülotik maddeler bağırsakların çalışmasını ,

· Bağırsaktaki zararlı maddelerin ve askaritlerin atılmasını sağlar

· İçindeki eterli yağ solucan öldürücüdür

· İçindeki karotenoidler serbest radikalleri yok eder

· Bağışıklık sistemini güçlerndirir

· Kolesterol oranını düşürür

· Vücudu zararlı UV ışığından korur

· Damar sertliği ve akciğer kanserini önler

· Yapılan araştırmalara göre düzenli havuç tüketen kişilerin deri ve epitel dokularının yenilendiği tespit edilmiştir

· Mide ve bağırsak rahatsızlığı olan bebek ,çocuk ve yetişkinlerde havuçla tedavi edilebilirler

· Gaz şişkinliği

· Ekzama

· Kaşıntılar

· Kolikler

· Unutkanlık ve Alzheimer hastalığında havuç kürü uygulanabilir

[kirmizitext]Kürler ve Uyarılar[/kirmizitext]

havuç faydaları

-Havuç 8.ayından sonra bebeklere verilebilecek ilk gıdadır.Sindirimi kolaydır ve gaz yapmaz.Kalorisi çok yüksek olmağından rahatlıkla yenilebilir.Çiğ olarak yenilebilineceği gibi haşalaması ve suyu da yenilebilir.

-Havuç suyunun önemli bir özelliği de yemek borusu ve mide yanmasına karşı olan gücüdür.Mide yanması çekenler için her gün bir bardak havuç suyu içilebilirler.

-Satın aldığınız havuçların taze olmasına dikkat ediniz.Kolayca bükülebilen havuçları almayınız çünkü bu durum havucun tazeliğinin olmadığını gösterir.

-Taze sıkılmış havuç suyu her akşam yemeklerden en az 2 saat sonra içilmelidir.Bu kür Alzhemier hastalarında kullanabilir

-Ciltlerinde akne şikayeti olanlar gene bu kürü uygulayabilirler

-Hekmeyve sepetiiminizin derideki mantara karşı verdiği ilacın yanında gene havuç suyu tüketimi size yardımcı olacaktır.Eğer mantar şikayetiniz varsa taze üzüm ve ceviz tüketiminden uzak durunuz.
Migren ve kronik baş ağrısı çekenler her gün taze olarak sıkılmış havuç suyunu tüketebilirler.Hem sabah kahvaltısından hem de akşam yemeğinden 2 saat sonra birer bardak içilebilir.igren sıkıntısı çekenler çikolatadan uzak durmalıdırlar.Çikolata migreni tetiklemektedir.

-Unutkanlık ve Alzhemier hastalarına 3 ay boyunca her gün akşam yemeklerinden 2 saat sonra taze sıkılmış havuç suyu verilmelidir.Her akşam taze olarak tüketilmelidir.

-Ayrıca havuç suyu kalp krizi geçirme riski altındaki kişilere de verilebilir.Önemli ölçüde bu riski azaltmaktadır.

————————————————————————————————————————-

[pembetext]Uyarı:[/pembetext]
Bu öneri ve kürler tedavi edici değildir.Öncelikle kesinlikle doktorunuza danışınız.Bu kürler tedavinizin yanında destekleyicidirler.

[mavitext]Ton Balığı Faydaları[/mavitext]

Hepimiz balık tüketimi büyük faydalar elde etmek durmak. Ton balığı, daha spesifik olmak gerekirse, vitamin ve besin çok içerir. Bu düşük doygunluk yağ düzeyini ve protein bir tavsiye kaynağı vardır. Bu taze olabilir, narenciye salsa veya zaman konserve ile ızgara, o sandviç, güveç, veya salata gibi hızlı yemek için uygun. 4 tuna Ton Balığı FaydalarıKonserve ya da taze olması, ton balığı açık sağlık faydaları vardır.

[pembetext]Protein kaynağı Yüksek[/pembetext]ton balıgi

Bu yumurta ve et farklı protein kaynaklarıdır, ancak birkaç kişi ton balığı yüksek protein içeriğinin farkında olduğuna dair hiçbir haber. Tuna yararlı besin çok içerir, ancak protein üç buçuk ons ​​protein yaklaşık 25 gram içeren, hepsini yüksek biridir. Protein cilt, tırnak, saç ve kan parlayan için faydalıdır.

Düzenlenmiş Kan Basıncı

Ton balığı omega-3 yağ asitleri, yüksek kan basıncı önlenmesinde yardımcı olur. Sağlıklı bir kan basıncı bu besin tarafından restore olduğu farklı deneyler ile kanıtlanmıştır. Yüksek kan basıncı ile sorun yok olanlar hala bunu önlemek için ton balığı tüketmek gerektiğini tavsiye edilir.

Sağlıklı Kalp

Nabız değişkenliği kalp hızı fonksiyonunun bir ölçüsüdür. Bu ton balığı yiyerek artabilir. Kardiyovasküler sağlık artmış Nabız Fonksiyonu ile artırıldı. Tuna Omega-3 yağ asitleri sayesinde. Bu, ölümcül olabilir gibi anormal kalp atışı ritim gelişmekte olan kalp engeller.

Obezite riski azaltılmış

Obezite ve vücutta insülin cevabının geliştirilmesi riskini azaltır bir avantajıdır. Lepton adlandırılan hormon ton balığı Omega-3 yağ asidi tarafından uyarılır. Gıda alımını ve vücut ağırlığını düzenleyen ise bu, vücudun metabolizma artırır. Sıfır bir derece sahip, glisemik indeksi (GI) düşük bir değere sahip olarak obezite ile mücadele için, orkinos önerilen bir ekidir, yağ ve kalori de düşüktür.

İnsanların trigliserit seviyesi bir hafta içinde ton balığı sadece iki öğün ile düşürülebilir. Trigliserid kan tarafından taşınırken ne kadar yağ bir göstergesi olduğu için bu önerilir. Trigliserid düzeyleri yüksek ise, düşük dansiteli lipoprotein veya kötü kolesterol yüksek düzeyde yaşandığı bir olasılık var. Temelde, daha yüksek yoğunluklu lipoproteinler ve düşük yoğunluklu lipoproteinlerin daha az olması tavsiye edilir. Bunu başarmanın bir yolu ton balığı tüketimi geçer.

Bağışıklık Sistemi Arttırılması

Bu sağlıklı bir yaşam sağlamak, hastalıklara karşı savaşır ne gibi insan vücudunun bağışıklık sistemi çok önemlidir. Tuna bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur selenyum büyük bir kaynağıdır. Yukarıda belirtilen orkinos olağanüstü faydaları vardır. , Bu faydaların kendinizi mahrum en az haftada iki kez orkinos balığı sağlıklı bir yemek zevk yok.

konserve ton balığı,ton balığı faydalı mı,ton balığı zararları,ton balığı protein,ton balığı kalori,ton balığı yemek,konserve ton balığı faydaları,ton balığı faydaları ve zararlarıton balıgi

[mavitext]KONSERVE YAPIMI[/mavitext]
konserve
konserveleştirilmiş domatesler,fasulyeler,bamyalar ve patlıcanlar…konserve olayını dört beş yıldır gerçekleştiriyorum ve sonuçtan gayet memnunum.derin dondurucudan da faydalanıyorum ama konserveyi daha çok sevdiğimi itiraf etmeliyim.herhalde daha fazla uğraş gerektirdiği için:))

sanırım konservenin zamanı geçti ama nasıl yaptığımı anlatmakta fayda mülahaza ediyorum.(eh haftada bir iki draje edebi kitap yutunca böyle olacağı belliydi:))konserve yapım tekniğim kulakdolgunluklarıma eklediğim deneme yanılma tecrübeleriyle şekillenmiştir efem:))halihazırda kullandığım yöntem benim için gayet tatmin edici seviyededir…ama yeniliklere her daim açığımdır:))
közlenmiş  patlıcan
konservesini yapmak istediğim sebzenin öncelikle en sağlamlarını seçtim,yıkayıp, ayıklayıp, gerekiyorsa doğrayıp ,temiz kavanozlara yerleştirdim,bamyalara limonlu su,fasulyelere sadece su,domateslere hiçbir şey eklemeden kapaklarını sıkıca kapatıp, konserve kazanıma yerleştirdim.üzerlerini 4 parmak geçecek kadar su ekleyip, yarım saat çok harlı olmayan ateşte kaynattım.(yarım saatlik kaynama süresi ,kaynama başladıktan sonraki yarım saattir unutmayınız!!)
kırmızı biber
yarım saatlik kaynama aşamasından sonra kavanozları almak için kazandaki suyun bayağı bi ılınmasını bekledim. sonra kavanozlarımı kazandan çıkarıp, bir bezin üzerine kapaklar alta gelecek şekilde yerleştirdim.veaaa asla kavanozların birbirine değmemesine özen gösterdim.nedenini hatırlayamıyorum ama bu kuralı uygulamam gerektiğine kendimi çok inandırmışım:))bu şekilde yerleştirdikten sonra yeniden üzerlerine bir mutfak örtüsü kapatıp onun altında iyice soğumalarını bekledim.budur işte:))) (Allahım yaa ben nasıl bu kadar bekleyebildim bilemiyorum:))

patlıcan ve kırmızı biberler için önceden közleme sefası!!! var ..tabii beş on kilo közlenmiş malzeme birden önünüze geldiğinde, birdahaki yıl için caydırcı sebep olabiliyorsa da kışın yiyenlerin ayy ayy ayyy!!! oyyy oyy oyy !!!ne güzel olmuşşş!!! nidaları caydırıcı sebebi rafa kaldırıyor:))

[mavitext]SARIMSAK:[/mavitext]
sarımsak
Sarımsak Temmuz-Ağustos aylarında pembemsi veya yeşilimsi çiçekler açan ,toprak altında oldukça büyük bir soğana sahip bir bitkidir.
Anavatanı Orta Asya olarak bilinen sarımsak tüm dünyada ılıman iklimlerde yetiştirilir.
Sarımsağın Batılı anlayışlarda vampirlerden korunmak için kullanıldığı iddia edilmektedir:) Filmlerden bolca gördüğümüz gibi:)
M.Ö 3000 yıllara ait taşlara yazılmış sarımsak reçeteleri bulunmuştur.Gene M.Ö 1600 yıllarında da piramidlerde çalışan işçilerin günlük yemeklerde yeterince sarımsak soğan bulunmadığı gerekçesiyle çalışmayı redetmiş olduklarına dair yazılar bulunmuş.Çünkü o dönemlerde de sarımsağın fiziksel kuvvet verdiğine inanılırdı.
Sarımsağı kuzey ülkelerine tanıtan Osmanlı’dır.Bu olayda anahtar hadisenin 1683’teki Viyana kuşatması olduğu söylenmektedir.Kuşatmadan sonra yiyeceklerin o yerde bırakıldığı ve daha sonra bunların viyana halkına dağıtıldığı rivayetleri vardır.
[mavitext]Sarımsağın içindekiler:[/mavitext]

A,B,C vitaminleri ,şekerler,sarımsağa keskin kokusunu ve lezzetini veren kükürtlü uçucu yağ ve allicin maddesi vardır.

sarmısak
SARIMSAĞIN FAYDALARIİSE SAYMAKLA BİTMEZ.ANCAK BİZ YİNE DE YAZALIM:

[mavitext]Sarımsağın Faydaları :[/mavitext]

1- İştah açıcı ve mikrop öldürücüdür.Herkesin bildiği üzere kendisine doğal antibiyotik denir.
2- Spazm çözücü ve mide-bağırsak gazlarını giderici etkisi vardır.
3- İdrar söktürücü ve ateş düşürücüdür
4- Damar sertliğine iyi geldiği söylenir( çalışmaları yapan rus bilimadamı Petkov’dur)
5- Kolesterolü düşürmektedir
6- Kandaoluşan pıhtıları çözen sistemi aktive etmektedir
7- Kanı sulandırır ( yukarıda sıraladığım 3 fayda da ingiliz araştırmacılar tarafından yapılan ve Lancet adlı tıp dergisinde yayınlanmıştır.)
8- Sarımsak aynı zamanda öksürüklü hastalarda göğsü yumuşatır ve sesi açar.

Tabi tüm bu faydaların yanında müthişte bir kokuya sahip sarımsak fakat sağlık herşeye değer. O kokunun da çaresi var elbet .Sarımsağı yedikten sonra bir tane karanfil atın ağzınıza koku kalmasın

SAĞLICAKLA KALIN

[mavitext]sık yediğimiz meyveler nelerdir? şimdi sizlere bunlar dan bahseDeceğim.[/mavitext]

1-ELMA 7-KİVİ 13-ARMUT Da ha sayamadığımız bir çok meyve çeşidi bulabiliriz.
2-KAYISI 8-LİMON 14-MUZgıdalarımız
3-MUZ 9-MANGO 15-ERİK bunları tüketirken temizleme yani yıkadıktan sonra yameliyiz.
4-KİRAZ 10-NEKTAR İN 16-KURU ERİK
5-GREYFURT 11-PORTAKAL 17-KURU ÜZÜM bu meyvelerin faydaları yazmakla bitmez.özellikle meyveleri m
6-ÜZÜM 12- ŞEFTALİ 18-MANDALİNA myvem mevsimine göre yemekte fayda var.çünkü yazın yaz meyveleri
kışın kış meyveleri gibi.bu meyveler bizleri çeşitli hastalıklardan korunmamız içi bizlere yardımcı olmaktadırlar..
gıdalarımız
ayva
ALLIÇ

[mavitext]Brokolinin Faydaları[/mavitext]
brokoli
Brokoli, icerdigi maddeler acısından insan saglıgı uzerinde bir cok olumlu etkiye sahiptir.

Vitamin degeri açısnndan; A, E ve C, Karoten vitaminlerini icermektedir. Demir, Selen, Kalsiyum, Bakır ve Potasyum kaynagdır. icerdigi flavonoidler bakımından bagışıklık sistemimizi güclendirir.

Antibiyotik özelligine sahip olusu, prostatitis’e (prostat enfeksiyonu) karsi cok etkilidir. Genel olarak antibiyotikler, insan hayati icin hayati onem tasiyan, vazgecilmez ilaclardir, fakat bagisiklik sistemini zayiflatirlar. Brokolinin en onemli ozelligi; hem bagisiklik sistemini guclendirmek, hem de antibiyotik vazifesi görmektir.

brokoli1
Brokoli; meme, prostat, bagirsak ve idrar kesesi kanserlerine karsi guclu bir koruyucudur. Amerika’da ozellikle bu kanser turlerine karsi brokolinin icerdigi bazi maddeler (Sulforafen, Indol-3-Carbinol, DiIndolMethan v.s.) zenginlestirilerek kanser tedavisinde basari ile kullanilmaktadir.

Brokoli icerdigi bazi indol ve indol turevleri (bitkisel hormonlar) sayesinde vucudumuzdaki hormon dengesini ayarlayici ozellige sahiptir. Yine Amerika’da bazi klinikler menopoz donemindeki bayanlar icin ostrojen hormonunun duzenli calismasi icin brokolideki bitkisel hormonlardan yararlanmaktadirlar.

Brokolinin kendine ozgu olan selulozik yapisi (lifli yapi) bagirsaklarda olusan toksinlerin atilmasini saglar ve vucutta bulunan agir metallerin diskiyla disari atilmasinda buyuk rol oynamaktadir.

Brokolinin lifli yapisi; bagirsaklarin calisma duzeninin dengelenmesine yardim eder ve diskinin duzenli bir sekilde disari atilmasini saglayarak, kabizligi onler.

Bugun dunyada; hakkinda en cok arastirma yapilan sebzeler: beyaz lahana, turp, domates, brokoli ve havuc ilk siralarda yer almaktadir.

Brokoli; prostatit, iyi huylu prostat buyumesi, ulser, idrar yollari enfeksiyonuna karsi onleyici ve tedavi edici guce sahiptir.

Brokoli, ozellikle prostat ve meme kanserine karsi etkin 5 farkli koruyucu madde icermektedir. Bunlardan en guclu olani Sulforafen dir.

Brokoli ayni zamanda guclu bir antioxidandir. Yani hucre zarlarina (membran) ve hucre DNA’sina zarar veren serbest radikalleri notralize (zararsiz hale getirmek) etmektedir. Hucre DNA sini bozabilen serbest radikaller bu ozelliklerinden dolayi kanserojendirler. Beta-karoten ve C Vitamini, Kalp Hastaliklari, Katarakt ve cesitli kanserlerinde icinde bulundugu bir cok hastaliga yakalanma riskini azaltir.

Brokolinin fazla pisirilmesi ya da islem gormesi, Indol ve Glutation gibi bazi antioksidanlarin yok olmasina neden olur. Brokoliyi cig ya da az pismis olarak mikrodalga ve kavurarak tuketin. Gaz uretimini azaltmak icin, brokoliyi zencefil ya da sarimsak ile yemeyi deneyin.

Brokoli, kolestrol dusurucu lifler bakiminda zengindir. Bu sayede virus ve ulser onleyici olarak aktiftir. Ayrica, Krom bakimindan cok zengin olusu, kan sekeri ve insulinin ayarlanmasina yardim eder.

* Brokoli, sut icmeyenler icin onemli bir Kalsiyum kaynagidir. Arastirmalara gore Kalsiyum sadece kemikleri guclendirmekle kalmaz, yuksek tansiyonun kontrolunde ve Kolon Kanserinin onlenmesinde de rol oynar.

[mavitext]Zeytin yağı(olive oil) FAYDALARI NELERDİR?[/mavitext]

zeytin yağı

ZeytinyağıAkdeniz bölgesinde kökenlizeytin ağacı,meyve elde edilen bir yağdır . Bu olivesand tekli doymamış yağların çok yüksek bir içeriğine sahip basılarak üretilir.

Zeytinyağı , gelenekselzeytin öldürmek için sopalarlaağaçların dayak ve taş ya da ahşap havan veya kiriş preslerde onları ezme tarafından üretildi . Günümüzde, zeytinposası (diğer geri kalan maddeler) arasındaki yağ ayrılması , su ile karıştırılır ve santrifüj ile işlenen bir macun elde edilmesi, küçük bir bit için öğütülür.

Sızma Zeytinyağı , Sızma Zeytinyağı ve Zeytinyağı : Yemeklik ticari zeytinyağı kimyasal özellikleri veüretim yöntemine göre çeşitli kategorilere ayrılabilir . İlk iki , sızma zeytin yağı, sadece meyve fiziksel ekstraksiyonu ile elde edilmektedir. Sigara sızma zeytinyağı ” lampante ” zeytinyağı denilen sızma zeytinyağı , düşük – kaliteli olmayan yenilebilir sınıfkimyasal arıtma yöntemiyle elde edilir .

Yağ ikinci bir tipi , geri kalan posasından elde edilebilir. Bu Pirina yağ olarak adlandırılır ve genellikle heksan, kimyasal bir çözücü ile muamele ile , tüm diğer gıda yağlar gibi , elde edilir ve daha sonraki kimyasal rafine edilir .

Tümkategoriler , sızma zeytinyağıyüksek , organoleptik beslenme ve sağlık nitelikleri , hem deen ” çiçekli ” lezzetini sunuyor . Bugün zeytinyağı özellikle pişirme ve aynı zamanda kozmetik ve sabun olarak kullanılır, ancak bu ilaçlar için ve yağ lambaları için bir yakıt olarak kullanılmaktadır.

” Soğuk Sıkıştırılmış ” Sızma Zeytinyağı , genellikle zeytinyağıiyi notu olarak kabul edilir . Adından da anlaşılacağı gibi , bu basılı kütle ısıtılmadan elde edilir. Isıtma , yağın daha fazla serbest bırakır, ancak elde edilen yağ kalitesini düşürür. Soğuk preslenmiş Sızma zeytinyağı , salata sosları gibi kullanan uzman için uygundur . Zeytinyağı ( fantezi lezzetli sınıflar veucuz rafine sınıflar için 400 ° F 200 ° F ) düşük Duman noktası vardır ve çok yüksek sıcaklıklarda pişirme için uygun değildir . Zeytinyağı içeren harmanlanmış yağlar kullanılabilir ve daha yüksek bir noktaya duman yapmak için birleştirir .

Meyve ve Sebzeleri Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
dikkat edilecek hususlar şunlardır:

Meyve ve sebzelerin doğru yıkanması gerekir aksi halde sağlık deposu olan sebze ve meyveler bir anda sağlığınızın en büyük tehditçisi haline gelebilir. Meyve ve sebzeler kullanımından hemen öncesinde yıkanmalıdır. Meyve ve sebzeyi yıkarken üzerinde var olan toprak, toz ve kimyasal ilaçlardan iyice arındırılması esastır. Peki, hangi meyve-sebze nasıl yıkanmalıdır?

Sert kabuklu sebze ve meyveleri yıkarken bir sebze fırçası kullanılması önerilmektedir. Dilerseniz sebze fırçası yerine yeni bir diş fırçası da kullanabilirsiniz, fırçanın önceden kullanılmamış olması hijyen açısından önemlidir. Sebze ve meyvelerin üzerinde toprak, kum, bakteri ve parazitler, kimyasal ilaç atıkları gibi bir dizi sağlığı tehdit eden görünmez tehlike gizlidir. Bu tehlikelerden arınmak için bir sebze fırçasının kullanılması, bol su ile arındırılması gerekmektedir.

Sert ve yumuşak kabuklu meyve sebzeleri akan suyun altında, iyice fırçalayarak veya ovalayarak yıkamak gerekir. Meyve ve sebzeler yetiştirilirken genellikle kimyasal ilaçlar kullanılarak (organik ekim hedeflenmiyor ise) koruma altına alınır. Bu kimyasallar insan sağlığı için büyük tehdit oluşturur. Bir diğer tehdit de bu sebze ve meyvelerin kabuklarına tutunmuş bakteri ve mikroplardır. Bu tehlikeleri kabukların soyulma işlemi sırasında kullanılan bıçak aracılığı ile iç katmanlara ulaşır. Eğer kabukların üzerinde çatlaklar, kesikler var ise bu bakteriler bu aralara gizlenirler. İşte bu nedenle yıkama esnasında fırça kullanımı önem kazanır. Elma, portakal, kavun, muz, kabak gibi meyve ve sebzelerin kabukları domates, biber, şeftali gibi meyve ve sebzelere oranla daha serttir. Yıkama sırasında uygulanacak baskılamanın bu bilinçle yapılması önemlidir.

Üzüm, Çilek, Dut ve Orman Meyvelerinin Yıkanması
Üzüm, çilek, dut ve orman meyveleri gibi hassas meyveleri süzgeç yardımıyla tazyikli suyun altında en az 1 dakika yıkamak gerekir. Meyvelerin yıkama işlemi tamamlandıktan sonra kağıt havlu yardımı ile meyvelerin nemini almak, meyvelerin daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

gıdalarımız

[mavitext]Yeşil Yapraklı Sebzeler[/mavitext]

Özellikle ıspanak, semizotu, marul ve kıvırcık içinde bol miktarda toprak bulundurur ve arındırılması oldukça zorlu gıdalardandır. Bu tip yeşil yapraklı sebzeleri havuz yöntemi denilen yöntemle yıkamak önemlidir. Her bir yaprağı tek tek ayırıp içine sirke ya da tuz konulmuş bir su haznesi içine alarak yıkama işlemine başlayın. Sirke ya da tuz toprağın çözülmesine yardımcı olacaktır.

Diğer tarafta yine su dolu ikinci bir hazne daha bulundurun. Bu haznenin içine de sirke ya da tuz ekleyin. Birinci haznede arındırma işlemini başlattığınız yaprakları tek tek alarak ikinci hazneye geçirin. Daha sonra akarsuyun altında her bir yaprağı tek tek yıkayarak sebze kurutucusunun içine alarak kurutun.

[mavitext]Gıdaların Saklanmasi[/mavitext]

1- Pişmiş sebze 4 gün max tuttu ve etler buzdolabında 3 gün pişmiş olabilir. 2-fazla 2 gün buzdolabında pişmiş veya çiğ balık tutmak yok emin olun. *** gidiş adresinin pastalar önlemek için kötü, kendi yüzeylerini düzleştirmek ve biraz zeytinyağı ekleyin. Bu hamur ile hava temasını keser ve bakteri üremesine olamaz. O kadar uzun ki yol için pastalar tutabilir. **3- gerçekten taze balık tutmak için en iyi yolu, dondurucu duvara yakın su ve yer ile dolu bir çift plastik torba içinde balık yerleştirmektir. Balık tekrar dondurulmamalıdır asla. 4-kurutulmuş gıdalar için, hemen hemen her şey bir gıda saklama kabı olarak kullanılabilir, sürece sıkı bir uydurma kapak olduğu gibi. Kapaklı kavanoz veya diğer konteynerler iyi çalışır, hem de saklama poşetleri veya plastik kaplar. Oksitlenmeyi önlemek için karanlık, serin bir yerde kurutulmuş yiyecek saklamak için emin olun. Küçük gruplar halinde yiyecek saklamak ve ilk birkaç hafta boyunca kalıp belirtileri için haftalık kontrol ettiğinizden emin olun. *** sizin konserve açıldıktan sonra, uzun ve sağlıklı tutmak için bir cam kaba yerleştirin. *** iyi yolu bal tutmak için serin ve karanlık bir yere yerleştirmektir. Bu güneş ışığı ile temas etmemelidir. Açık kapağını bırakmayın, bal nem araya gelecek ve tadı biraz acı dönecek. Eğer bal tutmak için dikkat etmezseniz, onun besin değerini kristalize ve kaybedersiniz. *** patates kırışıksız ve filiz önlemek için, aralarında bir elma yerleştirin. Bu arada, uzun bir süre için onları koruyacaktır. *** Bakteriler mümkün olduğunca çok üstünde ya da bu aralığın altındaki gıdalar tutmak akıllı gıda depolama için 40 derece F ve 140 derece F arasında en hızlı büyür. *** Donma çilek kolaydır. Meyveleri dokunaklı değil emin, tek kat olarak jöle rulo tava meyveleri yayıldı. Firma kadar dondurun. Çilek, tamamen donmuş zaman, seçtiğiniz dondurucu kaplarda tava ve yerden kaldırın. Meyveleri dondurma ayrı ayrı bunları birbirine sadık kalmadan istediğiniz miktarı kaldırmak anlamına gelir. *** hemen fındık kullanmayı planlıyorsanız değilseniz, onların tazeliğini korumak için dondurucuda saklayın. Onlar da dondurma sonra daha kolay çatlar. *** Freeze pişmiş çerezleri hazır atıştırmalıklar ay için. Soğutmalı kurabiye, çift sarılı plastik levhalar veya plastik saklama torbaları 3 ay kadar sürecek. , Çözülme dondurucu çerezleri kaldırmak, açmak ve 15 ila 30 dakika boyunca tel raflar üzerinde bir tek kat olarak yerleştirin. Bir sıkıca kapalı kapta yenmemelidir çerezleri saklayın. *** Eğer soğan dondurmak üç yolu vardır. Donma yüzden dondurulmuş soğan sadece yemek pişirmek için kullanılmalıdır, soğan dokusunu değiştirir. 1 – dondurucuda bir çerez kağıda doğrayın ve yer soğan. Donmuş zaman, kaldırmak ve dondurucu kaplarda veya torbalara yerleştirin ve mühür. . Bu istediğiniz zaman, istediğiniz miktarı kaldırmanızı sağlar 2 – Ayrıca bütün soğan dondurma. Peel, bir plastik torba içinde, çekirdek ve yer soğan yıkayın ve dondurma. 3 – Ayrıca soğan dilim ve serin biraz tereyağı, bunları sote ve daha sonra dondurucu torbaları donabilir. Kurutma: en düşük ayarı ile soğan ve fırında kuru Chop iyice kuru ama kahverengi değil ne zaman ve çıkarın. Hava geçirmez bir kap içinde, oda sıcaklığında saklayın. Spice Depolama : Daima hava geçirmez bir kapta sıcaktan ve nemden otlar ve baharatları depolamak. Bu otlar toplama ve kalıp ve zararlı küf neden nemi engellemek olacaktır. Ayrıca taze kalmasını sağlamak ve bu olacaktır yaptıkları bitmedi kuru aşırı sıcakta eğer. Isı ve direkt güneş de otlar ağartma neden olabilir. Mümkün olan en iyi yemek oluşturmak böylece tat ve görünürde taze otlar tutun. Yani Sıcaktan ve güneş ışınlarından baharat dolabı taşımak. *** kullanılmayan ekmek boşa gitmesine izin vermeyin. Eğer folyo ile sarın ve düşük bir rafta saklamak durumunda ekmek buzdolabında 3 hafta kadar devam edecektir. Ayrıca, aynı şekilde dondurma ve 3 aya kadar saklayabilirsiniz. *** rendelenmiş peynir saklamak için, sizin konteyner rendelenmiş peynir kabartma tozu bir çay kaşığı koyun. Dondurma ve peynir birbirine yapışmaması önce iyice çalkalayın. *** tavuk saklamak için; çiğ tavuk iliklerine edildiği turşusu tam pişmiş tavuk üzerinde asla kullanılmamalıdır. Değil oda sıcaklığında ve sayaç üstüne, buzdolabında dondurulmuş tavuk çözülme. Bu 2 gün içinde kullanılmalıdır olacak değilse pişmemiş tavuk dondurun. *** açık kesildikten sonra, bir salatalık ömrünü uzatmak, bir kağıt havlu ya da alüminyum folyoya sarın ve sebze çekmecede tutmak için, sizin buzdolabı. *** muz kaydedilirken, siz, daha sonra pişirme için olgun muz kaydetmek sadece ezin ve tarifleri için gerekli miktarlarda dondurabilir. Zamanında kısa iseniz, sadece soyulmamış, dondurucuya koyun ve ne zaman defrost ve soyma onlara izin kullanmaya hazır. Onlar zaten çok yumuşak olduğu için ancak, ezin var. *** 2 hafta veya daha uzun süre taze kereviz tutmak için, o geldi çanta dışarı almak, su ile durulayın ve alüminyum folyo ile sarın. Bu soğuk ve uzun süreli devam edecektir. Çıtır kereviz için, bir kağıt havluyu kırmak sizin kereviz etrafına sarın ve daha sonra folyo ile tamamen sarın. . En az bir ay boyunca buzdolabında net kalacak sosu tasarrufu için; *** plastik bir buz kalıbının içine herhangi bir ekstra sos veya et suyu koyun. Onlar donmuş zaman, onları pop ve akıllı gıda depolama için bir ziploc çantaya koydu. Dondurmadan önce sos veya et suyu dışarı ölçmek, hatta sadece pota içine atmak, kullanmak için ihtiyacınız olduğunda defrost zorunda kalmazsınız. *** Sen buzdolabında elma saklayabilir ve onlar olmalıdır 2 aya kadar yemek için iyi. *** domates için en etkili gıda depolama kahverengi kağıt torba veya kapalı kapta olduğunu. Konteynere bir elma ya da armut ekleme de olgunlaşma hızlandırmak olabilir. Tek kat ve kök morarma önlemek için biter ile domates saklayın. *** süt erme tarihleri ​​genellikle çok muhafazakâr. Süt doğru bir şekilde depolandığı takdirde, bu karton tarihinden sonra bir hafta kadar içmeye ince olmalıdır. *** peynir saklamak için en iyi yer buzdolabında, yakın alt daha iyi, tercihen sebze canlı. Sert peynirler sıkıca iki üç ay boyunca, plastik wrap ve alüminyum folyoya sarılmış, dondurucuda tutacak. Bu dondurucuda yumuşak peynir saklamak için iyi değildir. Siz uzun süre tuzlu suda beyaz peynir saklayabilirsiniz. *** Mağaza pişmemiş makarna, serin, kuru bir yerde sıkıca kapalı paket veya gıda saklama kabı içinde. Depolamak ve en fazla iki yıl için üç yıla kadar ve yumurta makarna olmayan yumurta makarna kullanın. *** Kıyma sadece 1 ila 2 gün boyunca buzdolabında güvenle devam edecektir. . Hemen onu kullanmayı düşünmüyorsanız, bu 3 ay boyunca devam edecek dondurucuya koymak GEREKİR….

GIDA GÜVENLİĞİ
Çapraz Bulaşma fiziksel hareket ya da başka bir kişi, nesne ya da bir yerden zararlı bakterilerin transferidir. Bu gıda kaynaklı hastalık önemli bir faktördür (gıda zehirlenmesi), ve yaygın kaynaklarıdır bulunuyor: gıda, insan, ekipman ve çalışma yüzeyleri.
emin olun: * iyice çiğ gıdalar, özellikle çiğ et, dokunduktan sonra ellerini yıkama * ayrı kesme tahtaları kullanarak Çiğ ve pişmiş / pişirilmiş ve önceden hazırlanmış gıdalar için gıda temas yüzeyleri, * Çiğ ve pişmiş / pişirilmiş ve önceden hazırlanmış gıdalar arasında temas etmemeleri *, tezgah yüzeyleri üzerinde toplu yemek kapları yerleştirerek değil , doğru sanitasyon kullanarak * Tüm eşyaları ve ekipmanları için prosedürler, * o temizlik bezleri tek bir hizmet veya yeterince dezenfekte edilir, * çiğ gıdalar ve yiyecekleri ayrı yemeye hazır tutmak. *** Riski Yüksek Gıdalar zararlı bakterilerin büyümesini destekler bu bozulabilen gıdalar ve vardır . örneğin organizmaları yok edeceğini pişirme gibi ileri tedavi olmadan yemiş olması amaçlanmıştır Bunlar şunlardır: . * Bütün et ve kümes hayvanları pişirilir . * sos, stok, ve rulo / sandviç dolgular dahil Pişmiş et ürünleri * Süt, krema, suni krema, krema ve süt ürünleri. * Pişmiş yumurta ve ürünleri, örneğin yumurta ile yapılmış. . mayonez . * Kabuklu ve diğer deniz ürünleri . * Pişmiş pirinç *** gıda bozulma belirtileri: . * Kötü koku (koku kapalı) ortaya . bakteri nüfusu büyüdükçe * Gıdalar sümüksü olur . * mikrobiyal büyüme ile renksiz hale Gıdalar * Gıdalar bazı bakteri asitleri üretmek zaman ekşi gitmek. * Mayalar ve bakteriler tarafından sık sık ürünleri gıda etkileyebilir gaz üretirler. *** Eğer kase sütlaç dökün sonra tarçın serpin hakkını etmeyin. Bu mikroorganizmalar sütlaç sıcak yüzeyi ile temas tarçın hızlı büyümesine izin verecek ve bu gıda kaynaklı hastalıklara yol açabilir. Sadece soğutuldu pirinç puding hizmet önce tarçın serpin emin olun. mikroorganizma *** En olası büyüme koşulları: . * varlığında veya oksijen yokluğunda * -7 ° C arasında yaklaşık 70 arasında sıcaklıklarda bir pH aralığı üzerinde * 0-11. * yaklaşık 0,6 su üstü faaliyetleri At. (Herhangi bir gıda Bozulma ve bu gıda etrafında koşullarına en uygun organizmalar tarafından olacaktır.) *** dondurulmuş balık cozundururken İlk odasında çözülme sonra, 12 saat boyunca buzdolabında (4C) bırakın 4-5 saat boyunca sıcaklık ve hemen pişirin. Eğer oda sıcaklığında doğrudan dondurulmuş balık bırakmayın emin olun. Bu patojen organizmalar büyümek ve hızlı bir balık yayılmış neden olur. *** Pişmiş sebze 4 gün max tuttu ve etler buzdolabında 3 gün pişmiş olabilir. *** Eğer sizin pişmiş veya çiğ balık tutmak değil emin olun . fazla 2 gün buzdolabında *** buzdolabında soğuk bir atmosfer bakterileri öldürmek değil, sadece onların büyümesini durdurmak ve enfeksiyon riskini azaltır. *** iki kez kızartma yağı kullanmayın; yanmış gıda tüketmek için değil emin olun . Yanmış gıda ve petrol kanserojen maddeler içeriyor. *** çiğ yumurta tüketmeyin. Zarar edecek olan sindirim zor ve bir gıda kaynaklı hastalık Vitamin B grubundan da biyotin, oluşabilir. *** bal tutmak için en iyi yolu, serin ve karanlık bir yere yerleştirmektir. Bu güneş ışığı ile temas etmemelidir. Açık kapağını bırakmayın, bal nem araya gelecek ve tadı biraz acı dönecek. Eğer bal tutmak için dikkat etmezseniz, onun besin değerini kristalize ve kaybedersiniz. *** Sert plastik ya da cam kesme tahtaları ahşap kesme tahtaları daha az gözenekli, bu nedenle çiğ kümes hayvanları, et, balık ve kesim için güvenli olan deniz. Ahşap doğrama tahtaları taze üretmek, ekmek, fındık, kurutulmuş meyve gibi gıdalar için kullanılan olabilir … *** bir kesme tahtası derin çizikler ve kesikler aldığında, onu dışarı atmak! *** Her zaman ellerinizi yıkayın gerekir, iyice çiğ tavuk kesme veya soyulması sonra bulaşık makinesinde ya da çok sıcak, sabunlu su bıçak ve kesme tahtası. Iyice temizlenmiş kadar bıçak ve kesme tahtası tekrar etmeyin. Eğer çiğ kümes hayvanları için kullanılan aynı tabakta pişmiş kümes hayvanları koymayın.

[mavitext]GIDALARLA İLGİLİ GERÇEKLER(FAYDALARI)[/mavitext]

[mavitext]Y[/mavitext]ağlar (Yağlar)[mavitext]

[kirmizitext]Doymuş Yağlar[/kirmizitext]
Doymuş yağ, oda sıcaklığında genellikle katı. Onlar öncelikle tereyağı, süt, krema ve domuz yağı gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Örneğin hurma yağı, hindistan cevizi yağı, bitkisel katı yağ ve bazı fıstık ezmesi gibi bazı bitkisel gıdalar, bu yağların büyük miktarda vardır. Bunlar, kan kolesterol düzeylerini artırmak için bilinmektedir.

Doymamış Yağlar

Bunlar çoğunlukla bitki bazlı gıdalarda bulunur. Bunlar, oda sıcaklığında sıvı olan, genellikle. Vb ayçiçek yağı, mısır yağı, zeytin, fıstık ve diğer fındık,

* Çoklu doymamış yağlar
Çoklu doymamış yağlar oda sıcaklığında genellikle sıvı ve kan kolesterol seviyesini düşürmek için eğilimindedir. Ayçiçeği yağı, mısır yağı ve margarinler gibi yumuşak yağlar çoklu doymamış yağların büyük miktarda vardır.

* Tekli doymamış yağlar

Bunlar, oda sıcaklığında sıvı ya da katı olabilir ve bitkisel ya da hayvansal kaynaklardan hem de bulunabilir. Zeytin, fıstık ve kanola yağları, bu yağ yüksek. Tekli doymamış yağlar kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Sağlıklı pişirme yağları zeytinyağı ve kanola.

Trans-yağ asitleri

Hidrojen, bir katı yağ haline dönme, sıvı bitkisel yağ ilave edildiğinde yağlar üretti. Kısalma Bulunan, margarin, çörek ve diğer unlu mamulleri.

Bakteriler (bacteria)

Tüm bakteri zararlıdır. Bazı bakteri, diğerleri hatta ölüme neden olabilecek hastalığa neden olabilir olsa bile yararlıdır.

* biz sütten yoğurt yapmak için starter kültür olarak kullanmak, örneğin yoğurt bakterileri için: Streptecoccus thermophilus ve Lactobacillus bulgaricus * yapımında kullanılan bazı starter kültürler peynir vardır: Lactococcus lactis cremoris ssp, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus helveticus ve Leuconostoc türevleridir. * Bazı bakteriler sağlıklı bir yaşam için yararlı olan antibiyotik ve aşılar olarak kullanılabilir. Ölüm ya da zayıflamış bakteriler insan vücuduna enjekte zaman, Bildiğiniz gibi, bizim vücut antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar, bu bakteri ve galibiyet ile mücadele. Bu aşılama olarak adlandırılır. Vücudumuzun zayıflamış bakteri ile mücadele yoluyla kendisini eğiterek güçlü bakteri ile mücadele öğrenir. Bu yöntem, tetanos ve tüberküloz için çok etkili kullanıldığını biliyorum. * Benzer şekilde bazı bakteriler tıpta antibiyotik üretmek için kullanılmaktadır. Streptomisin, bir bakteri, basitrasin üretilmesi için kullanılan, Polimiksin Erythromycin ettik. Bu antibiyotikler insan hastalıkların önlenmesi için kullanılmaktadır. * Ayrıca, bir bakteri, Clostridium bakteri, bütil alkol ve aseton fermantasyonu sonucu kimya endüstrisi için değerli bileşiklerdir ki üretilir. * Benzer şekilde, Dekstran, yararlı bir bileşik, kan, plazma, Leuoconostoc adı verilen bir bakteri tarafından üretilir. * Bazı bakteriler selüloz sindirimi hayvanların bağırsak bölgesinin bazı kullanılmaktadır. Bunlar glikoz, selüloz karbonhidrat temel bir madde üretir. Bu süreç aynı zamanda hücreleri için enerji üretir. * saprofit bakteriler mevcut değilse, cesetler ve ölüm bitkiler ana organik maddeler için çürümüş olmayacak. Bu karbon döngüsünü durdurmak olacaktır. Bu çürükçül bakteriler de belirtilen işlemi yaparak toprağı döller.

Ispanak (Ispanak)

Ispanağın faydaları:

Uzun bir süre, biz ıspanak çoğu demir içeriğine sahip olduğuna inanılmaktadır. Ama gerçekte, bu marul veya diğer yeşil sebzeler gibi demir aynı miktarda vardır. Hatta kayısı ıspanak daha fazla demir içerir.
Bilimsel, gıda demirin iki tipi vardır. Bizim gövde et (sığır, kümes hayvanları ve balık) ve bitkiler de belirgin olan ikinci bir 2-10% belirgindir demir bir tür% 30 emer. Demir içeriği ve emilim oranı sebzeler arasında değişir. Örneğin, demir miktarı yüksektir ancak demir miktarı düşüktür ama emilim oranı mercimekte yüksek ise onun emme oranı ıspanak düşüktür. Sonuç olarak, biz et ile var demir daha gözlemlenen ve daha yararlı olmuştur.
Ispanak A vitamini, C ve K, Folat, potasyum, fosfat, Selenyum ve Demir iyi bir kaynağıdır. Kan oluşumu ve mücadele anemi, ıspanak sizi güçlü kılar ve güçlü bir detoks iyidir.

Omega 3 ve Omega 6

Omega-3 ve Omega-6 Beslenme Yardımı

Omega-3 yağ asitleri, insan sağlığı için gerekli olduğu kabul edilir, ancak vücut tarafından üretilen olamaz. Bu nedenle, omega-3 yağ asitleri yediğimiz gıdalardan alınmalıdır. Onlar balık (örneğin somon, ton balığı, pisi balığı ve) ve diğer deniz yaşamı (örneğin yosun ve kril), (semizotu dahil) bazı bitkiler ve fıstık yağları bulunabilir. Ayrıca, çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) olarak bilinen, omega-3 yağ asitleri beyin büyümesi ve gelişmesi yanı sıra, beyin fonksiyonlarında önemli bir rol oynamaktadır.
Amerikan Kalp Derneği, en az haftada 2 kez balık yemeyi (örneğin uskumru, göl alabalığı, ringa, sardalye, ton balığı albacore ve somon gibi yağlı balık özellikle) önerir. Hamile kadınlar, anneler, emziren anneler, küçük çocuklar ve hamile kadınlar olabilir Kılıçbalığı, köpekbalığı, ve kral uskumru gibi balık çeşitli, yemek gerektiğini tavsiye edilir. : Vücut tarafından kullanılabilir gıdalarda omega 3 yağ asitleri, üç ana tipi vardır
alfa-linolenik asit (ALA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA). Bir kez yemiş, vücut EPA ve DHA, vücuttaki daha kolay kullanılabilir omega-3 yağ asitlerinin iki tip ALA dönüştürür. Kapsamlı bir araştırma omega-3 yağ asitleri inflamasyonu azaltmak ve kalp hastalığı, kanser ve artrit gibi kronik hastalıklarla ilişkili risk faktörlerini önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu temel yağ asitleri, yüksek beyin konsantre edildi ve bilişsel (beyin bellek ve performans) ve davranışsal fonksiyonu için özellikle önemli olduğu görünür.
Aslında, gebelik sırasında annelerinden yeterli omega-3 yağ asitleri alamadım bebeklerde görme ve sinir sorunları geliştirme riski altındadır. Omega-3 yağ asidi eksikliği belirtileri aşırı yorgunluk (yorgunluk), zayıf hafıza, kuru cilt, kalp sorunları, ruh hali ya da depresyon ve zayıf kan dolaşımı içerir.
Bu iki madde sağlığı için birlikte çalışmak gibi, diyet uygun bir omega-3 denge ve omega-6 (başka bir temel yağ asidi) korumak için önemlidir. Uygun bir denge sağlamak ve hatta sağlığını artırmaya yardımcı olur ise bu temel yağ asitleri uygunsuz bir denge hastalığın gelişmesine katkıda bulunur. Birlikte, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, bir beyin fonksiyonunda önemli bir rol yanı sıra normal büyüme ve gelişme oynar. EFA (PUFA’lar) çoklu doymamış yağ asitleri denilen yağlı asitlerin sınıfına aittir. Onlar, cilt ve saç büyümesini uyarıcı kemik sağlığını korumak, metabolizmayı düzenleyen ve üreme yeteneği korumak için genellikle gereklidir.
Omega-3 yağ asitleri göre 4 kat daha fazla omega-6 yağ asitleri – Sağlıklı bir diyet yaklaşık 2 oluşmalıdır. Omega-6 yağ asitleri çok farklı türleri bulunmaktadır. En çok omega-6 yağ asitleri linoleik asit gibi bitkisel yağlardan diyet tüketildiği (LA, alfa-linolenik asit bir omega-3 yağ asidi [ALA] ile karıştırmayın için dikkatli olun). Linoleik asit vücutta gama-linolenik asit (GLA) dönüştürülebilir ve daha sonra arakidonik asit (AA) ile bozuldu. AA zamanda et doğrudan tüketilebilen, GLA ve çuha çiçeği yağı (EPO), hodan yağı ve siyah frenk üzümü çekirdeği yağı dahil olmak üzere birçok bitki bazlı yağlardan yutulur olabilir.
Bu sayede, yukarıda tarif edilen çeşitli hastalıkların yol açan, enflamasyon teşvik etmek için LA ve AA fazla miktarları sağlıksız. Bunun aksine, GLA aslında tipik Amerikan diyeti 14 ihtiva etme eğilimindedir iltihabı azaltabilir – omega-3 yağ asitleri 25 kat daha fazla omega-6 yağ asitleri, ve birçok araştırmacı bu dengesizlik enflamatuar hastalıklarda artan oranı önemli bir faktördür inanıyoruz Amerika Birleşik Devletleri.
Bunun aksine, bununla birlikte, Akdeniz beslenme omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, ve birçok çalışmalar arasında sağlıklı bir denge oluşur, bu bir diyet takip insan kalp hastalığı geliştirmek için daha az olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kanser ve kalp hastalığı ile ilişkili riskleri daha düşük yardımcı olduğu bildirilmiştir başka bir yağ asidi omega-9 yağ asitleri içerir.
Akdeniz diyeti (omega-6 yağ asitlerinin yüksek olduğu) ve kepekli tahıllar, taze meyve ve sebze, balık, zeytinyağı, sarımsak, yanı sıra ılımlı gibi omega-3 yağ asitlerinden zengin besinler vurgulayan kadar et içermez şarap tüketimi. * Çeşitli klinik çalışmalar göstermektedir ki önemli ölçüde hipertansiyonu olan kişilerde omega-3 yağ asitleri, düşük kan basıncı açısından zengin diyetler veya takviyeleri.

* Yağlı balıklar omega-3 yağ asitlerinin yüksek miktarlarda tüketmek, ayrıca HDL kolesterol artmış ve trigliserid (kanda dolaşır yağlı madde) düşmüştür eğilimindedir. Buna ek olarak, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) ihtiva eden balık yağı takviyeleri, düşük dansiteli lipoprotein (LDL veya “kötü”) kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürmek için çok sayıda büyük klinik çalışmalarda rapor edilmiştir.

* Önlemek ve kalp hastalığı tedavisinde yardımcı olmak için en iyi yollarından biri, düşük yağlı diyet yemek ve zengin gıdalar yerine doymuş ve tekli doymamış ve (omega-3 yağ asitleri dahil) çoklu doymamış yağ açısından zengin olanlar ile trans-yağ . Klinik kanıtlar EPA ve DHA yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmak için balık yağı yardım bulduğunu göstermektedir. Bu maddeler plak ve kan pıhtısı gelişimini inhibe ederek aterosklerozu önlemek ve tedavi etmek için yardımcı olabilir dair güçlü kanıtlar da vardır, her biri atardamarları tıkama eğilimindedir

* Nüfus dayalı klinik çalışmalardan elde güçlü kanıtlar omega-3 yağ asidi alımı (öncelikle balık) beyne yol arterlerde plak birikimini ve kan pıhtıları neden inme karşı korumaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Aslında, haftada balık en az 2 porsiyon yemek kadar% 50 oranında inme riskini azaltabilir.

* Diyabetli bireylerde yüksek trigliserid ve düşük HDL düzeyleri var eğilimindedir. Balık yağı omega-3 yağ asitleri trigliserid ve apoprotein (diyabet belirteçleri) düşürmeye yardımcı olur ve diyabeti olan insanların yiyecekleri yeme ya da DHA ve EPA içeren takviyeleri alarak yararlanabilir böylece, HDL yükseltmek olabilir. Şeker hastalığı olan bazı insanlar verimli bir şekilde vücudun kolayca kullanabilir omega-3 yağ asitlerinin bir forma ALA dönüştürme yeteneğine eksikliği nedeniyle ALA (keten tohumu, örneğin) DHA ve EPA ile aynı yararı olmayabilir.

* Klinik çalışmalar egzersiz içeren bir kilo kaybı programı takip kilolu insanlar (örneğin somon, uskumru, ringa balığı gibi) omega-3 yağ asitleri açısından zengin balık bir elyaf olduğu zaman kan şekeri ve kolesterol seviyeleri üzerinde daha iyi kontrol elde etme eğiliminde olduğunu düşük yağlı diyet.

* İltihaplı eklem koşulları için omega-3 yağ asidi takviyesi kullanımını araştıran çoğu klinik çalışmalar romatoid artrit neredeyse tamamen odaklanmıştır. Omega-3 yağ asitleri (ve inflamatuar omega-6 yağ asitleri düşük) zengin diyetler osteoartrit gibi diğer iltihaplı hastalıklar, insanlara faydalı olabilir.

* Böyle EPA yardım gibi Omega-3 yağ asitleri kemiklerde vücut, mevduat kalsiyum kalsiyum düzeylerini artırmak ve kemik gücünü artırmak için. Buna ek olarak, çalışmalar da bazı esansiyel yağ asitleri (özellikle EPA ve gama-linolenik asit [GLA], bir omega-6 yağ asidi) eksikliği olan insanlar, normal seviyelerde olanlara göre kemik kaybı ve osteoporoz muzdarip daha olası olduğunu göstermektedir Bu yağ asitlerinin.

* Omega-6 yağ asidi takviyesi, EPO veya diğer kaynaklardan GLA şeklinde, sinir fonksiyonu yardımı ve şeker hastalığı olan kişiler (periferik nöropati denilen ve uyuşma, karıncalanma, ağrı gibi hissettim, yanma veya eksikliği yaşadığı sinir hastalığı önlemeye yardımcı olabilir ayak ve / veya bacaklarda duyu).

* GLA gibi (genellikle kuru göz belirtileri olan bir durum, kuru ağız, ve, artrit) Sjögren sendromu kuru göz koşullarda faydalı olabilir.

* Bazı diyet LA (örneğin, mısır yağı) bu lezyonlarda LA düşük seviyelerde ikmal bu cilt hastalıkları için yararlı olabileceğini düşünüyoruz.

* Omega-6 yağ asitlerinin bazı formları alkol için istek azaltmak yardım ve karaciğer hasarı önleyebilir.

* Yeterli omega-3 yağ asitleri alamadım ya diyetlerinde omega-6 yağ asitleri ile omega-3 sağlıklı bir denge sağlamak olmayan insanlar depresyon için artmış risk altında olabilir. Omega-3 yağ asitleri, sinir hücresi zarının önemli bileşenleridir. Bunlar, sinir hücreleri iyi ruh sağlığını korumada önemli bir adım olan, birbirleri ile iletişim yardımcı olur. Özellikle, DHA, sinir hücresi süreçlerin çeşitli ilgilenmektedir.

Brokoli Faydaları (brokolinin faydaları)
Omega 3 ve Omega 6
Yoğurt Faydaları (Yogurdun faydaları)
Ispanak (Ispanak)
Bakteriler (bacteria)
Yağlar (Yağlar)
Sağlık İpuçları (Saglik BİLGİLERİ)
Beslenme ve Vitamin Değerleri (Besim Korunması …
Gıda Güvenliği (Gıdaların Güvenliği)
Saklanması Gıda (Gıdaların Saklanmasi)
Brokolinin faydaları (Brokoli Faydaları)
Yogurdun Faydaları (Yoğurdun Faydaları)
Omega 3 ve Omega 6
Ispanak (Ispanak)
Bacteria (Bakteria)
Yağlar (Yağlar)
Saglik BİLGİLERİ (Sağlık Bilgileri)
Vitamin Degerlerinin Korunmasi (Protectio. ettik Besin ..
Gıdaların Güvenliği (Gıda Güvenliği)
Gıdaların Saklanmasi (Gıda saklanması)
21-Gün Vegan Diyet
Kanseri Onleyen 6 Gida

Yogurdun faydaları

Yoğurt Kalsiyum büyük bir kaynağı, günlük değerin% 40 (DV) olduğu

Bu bağışıklık sistemi daha güçlü hale getirir.

Bu çocukluk ve ergenlik döneminde kemik ve dişlerin iyileştirmeye yardımcı olur.

Bağırsakta yararlı bakterilerin büyümesine yardımcı olur.

Bu rachitis önlemeye yardımcı olur.

Bu oranda az ve ishal tedavisi için yardımcı ol Bu şirret ve kötü nefes önler.

Yoğurt ek besin olarak altı ay sonra bebeklere verilir. Bu dişlerin ve kemiklerin büyümesini artırır.

Bu yaşlı kadın ve erkeklerde kemik kırıkları ve osteoporoz önlemeye yardımcı olur.

Eğer yatağa gitmeden önce yoğurt yediğinizde * O, iyi bir uyku için yardımcı olur.

Bu kötü kolesterol (LDL) azalır, iyi kolesterolü artırır (HDL)

Bu şeker hastaları için iyidir.

Bu şekilde süt şeker veya laktoz sindirimi için gerekli enzim laktaz yeterli olmayan kişiler için Kalsiyum bir çok iyi bir kaynağıdır. (Hoşgörü içinde laktoz)

Ayrıca yoğurt bakteriler tarafından yardımcı olabilir * Mantar enfeksiyonları bir mantar neden olur.

Yoğurt bakterileri bağışıklık sisteminde güçlendirebilir.

Bu salmonella ya da gıda zehirlenmesi gibi bakteriyel enfeksiyonlara karşı mücadele yardımcı olabilir.

Yoğurt özellikle mide ve bağırsak, ülser vücudunuzun önlemeye yardımcı olur.

Yoğurt soğuk tutmak ve tüketmek için emin olun. Yoğurt yararlı bakteriler yüksek ısı dayanamaz.

Vitaminler suda çünkü *, yoğurt filtrate etmeyin. Yani Vitamin B. kaybedebilir

Vücuttaki yağ kurtulmak için yardımcı olur ve kilo almamaya yardımcı olur.

[kirmizitext]KANSERİ ÖNLEYEN 6 GIDA .[/kirmizitext]

Beslenme ve kanser uzerine yapilan butun bilimsel calismalar, icerdikleri fitonutrientler ve diger ozel bilesikler sebebiyle bitkisel kaynakli gidalarin onemini vurguluyor.
Ozellikle asagidaki alti super star olmak uzere, gunde yaklasik bes veya dokuz porsiyon meyve ve sebze tuketimini hedef alin.

[/mavitext]Brokoli[mavitext]
Turpgillerden olan karnibahar ve lahana gibi sebzeler kansere karsi savasan ozelliklere sahiptir. Ozellikle brokoli, onemli miktarda sulfurofana sahip olup, bu sayede vucuttaki koruyucu enzimleri cogaltir ve kansere sebep olan kimyasallarin disari atilimina yardim eder. Sulfurofan ayrica tumor gelisimine sebep olan kanser kok hucrelerini yok eder.
Onler: meme, karaciger, akciger, prostat, cilt, mide ve mesane kanserleri

[/mavitext]Uzumsu Kucuk-Sulu Meyveler[mavitext]
Uzumsu, kucuk sulu meyvelerin cogu kanseri onleyen fitonutrientler ile doludur.
Kara frambuaz, ozellikle yuksek miktarlarda antociyanin denen fitokimyasallar icerir. Bunlar da kanser olusumunu baslatan ve tumorleri besyelen yeni kilcal damarlarin olusumunu engelleyerek, kanseri engeller. Gunde yarim bardak uzumsu, sulu kucuk meyve tuketimini hedef alin.
Onler: Kolon, cilt, yemek borusu ve agiz kanserleri

[/mavitext]Domates[mavitext]
Bu sulu meyve, domatese kirmizi rengini veren bir karotenoid olan likopen bakimindan cok zengindir. Likopen, rahim ici kanser hucrelerinin gelismini onler ve en iyi yararlanma sekli; domatesleri pisirerek vucudun likopeni daha iyi absorbe etmesini saglamaktir.
Onler: Akciger, rahim, prostat ve mide kanserleri

[saritext]Ceviz[/saritext]
Icerdikleri fitosteroller, meme kanserindeki ostrojen reseptorlerini bloke edip, hucrelerin gelisimini onelmektedir. Gunde 4 yemek kasigi (30 gr) ceviz yemeniz tavsiye edilir.
Onler: meme ve prostat kanserleri

[pembetext]Sarimsak[pembetext]
Sarimsaktaki fitokimy[/pembetext]asallar, mid eve bagisaklaridaki nitrozamin ve karsinojenlerin olusumunu engeller. Bir dis sarimsagi dograyin ya da ezin (ezmek yararli enzimlerin cikmasini saglar) ve pisirdiginiz yemeklerin icine ilave edin.
Onler: meme, kolon, yemek borusu ve mide kanserleri

[/mavitext]Fasulyeler[mavitext]
Siyah ve beyaz fasulyelerin kolon kanserini buyuk Ölçüde azalttigi saptanmistir. Baklagillerin tuketimi, butirat yag asitlerinin yukselmesini ve bu sayede de kanser hucrelerinin gelisiminin engellenmesini saglamaktadir. Kuru baklagiller ozellikle, meme kanserini onlemektedir.
Haftada bir kac defa yarim bardak baklagil tuketmeye calisin.
hoşca kalın afiyetle kalın..

[saritext]ARI BALININ FAYDALARI:[/saritext][/mavitext][/kirmizitext]

Bal, bozulmayan bir gida maddesidir. Eski misirlilarin mezarlarinda bulunan 2000 yillik ballar, gunumuzde bile yenilebilir durumdadir. Diger bozulmayan gida ise, kuru hurmadir.
Bitkilerden topladiklari nektar ve salgilardan bal yapan arilarin 20 milyon yildir bal urettigi bilinmektedir.Bal arilarindan olusan bir kolonide bir ana ari, on binlerce isci ari ve yuzlerce erkek ari bulunur. Bunlar bir kovan icerisinde birlikte yasarlar.
Bal arisi kolonisi tum faaliyetlerini, kovan icerisinde, kendi vucudundan salgiladigi balmumu ile olusturdugu peteklerde yurutur. Nektar, genellikle ciceklerden toplanan seker, su ve bazi baska eser miktardaki maddeleri iceren ve arinin bal kesesinde kovana tasidigi sividir.
Bal, arilarin ciceklerden topladigi nektarin, kendi vucutlarindan salgiladiklari bir takim enzimlerle islenmesi sonucu, dayanikli, yogun ve yuksek besin degeri iceren bir gida maddesine donusturulmesi ile elde edilir. 450 gr bal elde etmek icin, 17.000 ari ortalama 10 milyon cicegi ziyaret etmek durumunda kalir. Market raflarina 1 kg bal uretmek icin ari kolonisi dunyanin cevresini 6 kez dolasacak kadar ucmak durumunda kalir.

[mavitext]Balin Faydalari[/mavitext]
*Bal, vitamin, mineral, aminoasit ve enzimler gibi pek cok yasamsal madde icermektedir.

*Bal, temel karbonhidratlarin kaynagidir. İceriginde yaklasik %17 su, %82 karbonhidrat ve % 1 oraninda da proteinler, aminoasitler, vitaminler ve mineraller bulunur.

1-Bir yemek kasigi bal, 64 cal enerji saglayarak kaslar icin yakit gorevi yapmaktadir.

2-Bitkilerin nektarlarindan elde edildigi icin, onlarin sifa veren pek cok ozelligini
tasimaktadir.

3-Balin antimikrobiyal ve antifungal etkisi sayesinde yaralari dezenfekte ettigi, bakteri ve mantar gelisimini onledigi, cesitli calismalar ile gosterilmistir.

*Balin bagisiklik sistemini kuvvetlendirdigi, yara ve iltihaplarin iyilesmesinde olumlu etkiye sahip oldugu bilinmektedir.

*Balin antioksidan aktivitesi gosteren maddeler icerdigi de bilinmektedir. Bal, yapisindaki tokoferol, askorbik asit, flavonoidler ve diger fenolik maddeler nedeniyle antioksidatif etkiye sahiptir.

4-Yapilan arastirmalarda balin, mide-bagirsak sistemi uzerinde duzenleyici etki gosterdigi belirtilmistir.

*Cilt uzerindeki olumlu etkilerinden dolayi pek cok kozmetik urunun iceriginde de bulunmaktadir.

*Mikrop oldurucu ozelliginden dolayi bal, goz agrilarini gidermek icin kullanilir.

5-Bal, karin agrilarini keser, mideye ferahlik verir. Mide ve bagirsaktaki yaralari tedavi eder. Ulserli hastalardan 4 kilo bal yiyen ( 1 haftada ) ve buna 1 ay devam eden 100 hastadan 97 sinde ulserden kesin eser kalmadigi saptanmistir.

6-Bal, soguk su ile karistirilip icilirse ishali durdurur, sicak su ile veya ilik su ile icilirse kuvvetli mushil olur.

7-Bal, bogaz agrilarinda ilik nemli bezle bogaza surulup sarilirsa agri kisa zamanda gecer yok olur.

8-Bal, bir miktar tuzla karistirilip, devamli icilirse balgam sokturur.

9Bal, beynin calismasini kolaylastirir. Dusunceye mukemmellik kazandirir.

*Bal, kan yapar. Kanin temizlenmesine yardimci olur. Kan dolasimini hem duzenler, hem kolaylastirir ve damar sertliginde olumlu etki yapar.

10-Bal, yagin hazmini kolaylastirir, anne ve inek sutunun demir eksikligini tamamlar, istah acar ve bagirsaklara ozgu hareketleri artirarak rahatlik saglar.

11-Bal, kalp carpintisindan ve yuksek tansiyondan sikayetci olanlar icin son derece yararli bir besindir.

12-Bal, sinir bozukluguna ve uykusuzluk sorunlarina yardimci olur.

13-Bal, altini islatan cocuklara 1-2 ay devamli verildiginde bu sorunu atlattiklari saptanmistir. Cunku balin sinirler uzerinde olumlu etkisi vardir.

14-Bal, hem sabah hem aksam devamli tuketilirse, sarilik hastaliginin cok kisa zamanda tedavi edilmesinde yardimci olur.

15-Bal, kusma, oksuruk, bronsit gibi hastaliklarda kaynatilmis arpa suyu ile icirilirse hastalik tedavi edilir.

16-Bal, bademciklerin dogal ilacidir. Direk olarak yemek yada ilik sui le karistirilip gargara yapilarak tedaviye yardimci olur.

17-Bal, vitaminler, enzimler, mineraller, aminoasitler ve vucut icin gerekli yasamsal degerde diger pek cok elementi icerir. Bu bali, sekerli urunlerden ayiran en belirgin ozelliktir. Arilar, 1 gram bal icin 4.000’den fazla cicegin nektarini toplarlar. Bal, binlerce cicegin, bitkinin besleyici degerlerini ve sifasini tasir. Kisinin beslenme ve enerji ihtiyacina buyuk olcude katki saglar. 100 gram balda, yaklasik 304 kalori(kcal) vardir. Ote yandan bal, antioksidan ve antibakteriyel ozelligiyle, vucudun direncini guclendirir. Sagligi korumaya yardimci olur.

[mavitext]BALIĞIN FAYDALARI[/mavitext]

Balık; yüksek oranda doymamış yağ asitleri, düşük oranda kolesterol, çok miktarda potasyum, az miktarda sodium icerir. Ayrica; B, A, K ve D vitaminlerine sahiptir. Balık, kolay sindirilebilir protein, doymamış yağ asitleri, iyot ve selenyum kaynağı olması nedeniyle beslenmede büyük öneme sahip.
Omega 3 yağ asidi balık ve su ürünlerinde, Omega 6 yağ asidi ise özellikle uskumru ve sardalya balıklarında yüksek oranda bulunuyor.
Bu yağ asitleri kalp damar sağlığı, beyin ve hücre gelişimi, bebek ve çocukların sağlıklı büyümesi ile hamile ve emziren kadınlarda olumlu etki yaratıyor.
Balık eti; kemik gelişiminde, gözün farklı ışıklara uyum sağlaması ve görebilmesinde, vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli rolü olan A vitamini; kalsiyumun kemiklere yerleşmesi, kemik sağlığı ve gelişiminde görevli olan D vitamini ve özellikle kanın akışkanlığında görevli K vitamini bakımından oldukça zengindir.

“Haftada üç kez düzenli balık ve diğer su ürünlerinden tüketme vücudun tüm gereksinimi karşılıyor, her gün tüketmenin ise bir zararı olmuyor. Balık etinin yağ içeriğini temel olarak uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri oluşturur. Bu yağ asitleri göz sağlığı, kanın akışkanlığı, beyin fonksiyonları, kalp krizi, kalp damar hastalıkları, damar sertliği, depresyon, migren, eklem romatizmaları, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve tansiyon ile kanser gibi pek çok hastalıktan korunmada önemli sağlık etkilerine sahiptir.”

Taze balığa, yağ asidi kompozisyonu yönünden en yakın ürün, dondurulmuş baliktir.
Dumanlanmış ve marine edilmiş balık ise sıralamada dondurulmuş balığı takip ediyor.
Balıktan istenen faydanın sağlanabilmesi için pişirilmesine de dikkat etmek gerekir Balığı ızgarada ya da fırında pişirmek daha sağlıklı. Yağda kızartıldığı zaman kolesterol ve yağ oranı artıyor. Avantajını kaybediyor.

[kirmizitext]Uyarı:[/kirmizitext]
Bu öneri ve kürler tedavi edici değildir.Öncelikle kesinlikle doktorunuza danışınız.Bu kürler tedavinizin yanında destekleyicidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.